Facebook

 

Migawki

Kontakt

21 kwietnia wspominamy bł. Bartłomieja Cerveri, prezbitera i męczennika.

 

Bartłomiej urodził się Savigliano w 1420 roku w bardzo bogatej rodzinie szlacheckiej. Jego przodkowie kupili majątek Cerveri od OO. Benedyktynów.

 

W 1432 roku Bartłomiej wysłuchał kazania św. Bernardyna ze Sieny, które wywarło na nim wielkie wrażenie. Dwa lata później –zaczął studiować filozofię, teologię i prawo w Savigliano. Gdy miał 14 lat wstąpił do Zakonu Dominikanów w Savigliano i kontynuował naukę. Studiował także w Turynie, naukę zakończył w 8 maja 1452 roku – był wyjątkowo wybitnym studentem. Przez rok był profesorem na Uniwersytecie w Turynie.

 

Obdarzony był też wieloma zaletami i cnotami. Święcenia kapłańskie przyjął w 1445 roku. Był przeorem klasztoru Savigliano. Rozbudował kościół. Słynął jako gorliwy kaznodzieja. Duchową opieką otoczył klasztory żeńskie w Savigliano i Revello. Podejmował działalność duszpasterską wtedy, gdy w Piemoncie panoszyli się waldensi. Realizując charyzmat dominikański czuł się zobowiązany do głoszenia prawowitej nauki Kościoła i zwalczania herezji. Do podjęcia misji w Cervere zobowiązywało go polecenie papieża Pawła II. Zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa grożącego mu ze strony waldensów i przewidywał, że jego misja może zakończyć się męczeństwem. Wieczorem 21 kwietnia 1466 roku, wraz z dwoma współbraćmi zbliżał się do Cervere – szedł tam głosić Dobrą Nowinę – został zaatakowany przez 5 waldensów. Jeden ze współbraci został ranny, jeden uciekł, a Bartłomiej został zabity. Zginął od ciosów włóczniami. Ciało zostało złożone w kościele w Savigliano, a w 1802 roku przeniesione do kościoła w Cervere i tam odbiera cześć. Na miejscu męczeństwa wybudowano kaplicę.

 

Jego pomocy wzywa się w czasie burz z piorunami. Papież Pius IX 22 września 1853 roku zatwierdził jego kult trwający od niepamiętnych czasów. Martyrologium rzymskie podaje krótką informację: „W Cervere niedaleko Fossano w Piemoncie błogosławionego Bartłomieja Cerveri, kapłana Zakonu Kaznodziejskiego i męczennika, który przebity włóczniami śmiercią, potwierdził wiarę katolicką, o którą gorliwie walczył.”

POLECAMY

  SP Pallotti w Lublinie     Przemiana.pl