Facebook

 

Migawki

Kontakt

  •  

            Ferdynand Bulonne urodził się w Lizbonie w Portugalii  w 1195 roku. Jego ojciec był rycerzem. Jako młodzieniec wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony. Z tej decyzji nie był zadowolony jego ojciec. Po 2 latach przeniósł się do klasztoru w Coimbrze. Tam otrzymał gruntowne wykształcenie teologiczne i w roku 1219 w wieku 24 lat przyjął święcenia kapłańskie.
            Rok później Ferdynand był świadkiem pogrzebu pięciu franciszkanów zamordowanych przez mahometan w Maroko. Przy tej okazji po raz pierwszy usłyszał o Zakonie OO. Franciszkanów i natychmiast przyłączył się do ich wspólnoty w Olivanez, gdzie mieszkali przy kościółku św. Antoniego Pustelnika. Wtedy Ferdynand zmienił swoje imię na Antoni. Zapalony duchem męczeńskiej ofiary, postanowił udać się do Afryki, by tam walcząc z muzułmanami oddać swoje życie dla Chrystusa. Antoni zachorował śmiertelnie na malarię i musiał wracać do ojczyzny. W drodze powrotnej na Morzu Śródziemnym rozpętała się burza i statek przybił do brzegów Sycylii, Antoni wkrótce przybył do Włoch.

            W roku 1221 spotkał się ze św. Franciszkiem, założycielem zakonu do którego przynależał. Antoni zamieszkał w pobliżu Forli na wschodzie Włoch. Był to czas jego studiów i pogłębiania życia duchowego. Ze szczególnym zamiłowaniem zagłębiał się w Pismo święte. Równocześnie zasłynął jako kaznodzieja. Chodził od wioski do wioski, od miasta do miasta i nawoływał do pokuty i poprawy życia. Jego kazania przyciągały tak wielu ludzi, że musiał je głosić na placach, gdyż w kościołach nie mogli zmieścić się przybywający czasem z daleka ludzie. Przez 3 lata głosił kazania we Francji. Po powrocie do Włoch, swoimi kazaniami zachwycił papieża Grzegorza IX. Część swoich kazań spisał.

            Pod koniec życia udał się do Padwy, tam wycieńczony zmarł w piątek wieczorem, 13 czerwca 1231 roku, miał 36 lat.

      Niespełna rok później papież Grzegorz IX ogłosił go świętym.

            Św. Antoni znany jest jako patron tych, którzy szukają zgubionych kluczy, dokumentów i innych rzeczy. W kościele św. Antoniego w Zakopanem umieszczony jest napis: Św. Antoni patronie tego, co warto odnaleźć.

 

Modlitwa


Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swojemu ludowi świętego Antoniego z Padwy, znakomitego kaznodzieję i orędownika ubogich, spraw, abyśmy za Jego wstawiennictwem prowadzili życie zgodne z Ewangelią i we wszelkich przeciwnościach doznawali Twojej pomocy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

POLECAMY

  SP Pallotti w Lublinie     Przemiana.pl